Boxwood Netsuke van drie apen horen zien en zwijgen

€ 40,00
Ophalen of Verzenden
Afhaalpunt voor € 4,95 of thuis voor € 5,95
Thuisbezorgd voor € 6,95
Thuisbezorgd door Brenger vanaf € 42,-
210sinds 16 apr. '25, 10:05
Deel via
of

Beschrijving

Y8788 Boxwood Netsuke van drie apen horen zien en zwijgen Japan Uiterst verfijnd gesneden in  buxushout . Met onyx oogjes.
Zie de zeer sterke vergroting voor de kwaliteit. 6 x 2,5 x 3 cm Gewicht:17 gram.

MARKTPLAATS: Deze advertentie svp NIET verwijderen

Deze is, zoals ook door u zelf aan mij bevestigd, op geen enkele wijze in strijd met de Algemene voorwaarden.
Het betreft een HOUTEN Netsuke

Een Netsuke (根付, uitgesproken als nets'ke) is een met de hand gesneden gordelknoop. Netsuke waren gebruiksvoorwerpen in het oude Japan. De traditionele kleding in het oude Japan in de Edo-periode (1603-1868) bestond uit een kimono waarin men niets kon opbergen. Om toch iets mee te kunnen nemen werd het betreffende object bevestigd aan een koord dat tussen de heup en de ceintuur omhoog werd getrokken. Aan het vrije einde werd een contragewicht gehangen om te voorkomen dat het object weer naar beneden zou glijden. Dit contragewicht is een Netsuke, of – in het Nederlands – gordelknoop. In eerste instantie werden stukjes hout, schelpen of kleine kalebassen als Netsuke gebruikt. Later kwamen daar miniatuurbeeldjes voor in de plaats. Een Netsuke moet aan eisen voldoen om Netsuke te mogen zijn. Ze moeten goed in een hand passen zonder scherpe uiteinden. Ze moesten in een gesloten handpalm passen. Verder moeten er de koordgaten (himo toshi) inzitten waardoor de koorden (himo) werden gehaald. Aan het einde hing dan b.v. de inro. Wanneer de Netsuke onder de gordel was bevestigd en de attributen werden eraan gehangen, moest de Netsuke in deze positie blijven hangen en niet scheef getrokken kunnen worden. De mooie voorkant moest immers voor iedereen te zien zijn. De achterkant was eveneens mooi uitgesneden en afgewerkt.
De uitdrukking 'horen, zien en zwijgen' komt van oorsprong uit de leer van de wijsgeer Confucius, die leefde van 551 tot 479 voor Christus in China. Hij zegt tegen zijn leerlingen: "Kijk niet naar, luister niet naar, spreek niet uit en richt je niet op wat in strijd is met welvoegelijkheid".
In Nikko in Japan (150 km ten noordoosten van Tokio) is het heiligdom Nikko Toshogu gevestigd. Binnen dit heiligdom bevindt zich 'de stal van de heilige schimmel'. Hierin bevinden zich acht houtreliëfs, die de levensgang van de mens uitbeelden. Deze panelen zijn gemaakt in 1636 door de beeldhouwer Hidari Jingorō. Een paneel op de voorgevel van de stal laat drie apen zien met hun handen voor de oren, ogen en mond. Dit paneel geeft de jeugd weer en is gebaseerd op de wijsheid van Confucius. Jingoro gebruikte apen voor zijn panelen omdat apen belangrijk waren in de religies van China en Japan. Een van de oosterse goden was Shōmen-Kongō. Om deze god te vereren, werden er in Japan verschillende beeldengroepen gemaakt van de drie apen. De oudste beelden dateren van 1528 en 1548. Dat is dus honderd jaar voordat het heiligdom in Nikko en Toshogu werden gebouwd.
De drie apen heten in Japan Mizaru, met zijn handen voor zijn ogen (ziet geen kwaad), Kikazaru, met zijn handen op zijn oren (hoort geen kwaad) en Iwazaru, met zijn handen voor zijn mond (spreekt geen kwaad). Soms wordt er een vierde aap afgebeeld: deze wordt Shizaru genoemd en beeldt 'doet geen kwaad' uit. Hij heeft zijn handen op zijn buik, over zijn genitaliën of gekruist.
Advertentienummer: m2257903829